01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10
1
2
2.12.2015

Головна » Структура » Структура МВС

26.02.2015 | 13:03

Управління кримінальної міліції у справах дітей

 

01021, м. Київ, вул. Інститутська 29/3

Телефон/факс: 254-93-50

e-mail: ditypolice@mvs.gov.ua

 

 

Начальник

Лазаренко

Олексій Олександрович

полковник міліції

254-93-01

ditypolice@mvs.gov.ua

Заступник начальника Управління

Заступник начальника Управління – начальник відділу правопорушень серед дітей

 

 

 

Про підрозділ

 

 

Історія служб, які займаються проблемами дітей, бере свій початок у далеких 20-х роках минулого століття, не залишається без уваги їх діяльність і за часів незалежної України. Питання дітей і батьків залишаються актуальними у всі часи. Проблеми, через які проходять діти, ніколи не будуть «дитячими». І коли суспільство не приділяє уваги цим проблемам тепер, то ризикує отримати проблемним своє наступне покоління. Кожен громадянин має зрозуміти: чужих дітей не буває, а недоглянуті діти сьогодні – потенційні правопорушники у майбутньому. 

Починаючи з 20-х років минулого століття, під егідою Ради Народних Комісарів України була створена Рада захисту дітей. До її складу увійшли представники комісаріатів соціального забезпечення, охорони здоров’я, освіти та шляхів сполучення. Основними завданнями Ради були евакуація дітей та створення дитячих трудових колоній, а також їх фінансування та забезпечення продовольством.

Тогочасні документи відображають історію становлення суспільства і його намагання вберегти юні душі від згубного впливу вулиць. З метою ліквідації дитячої злочинності, безпритульності та бездоглядності створюються приймальники-розподільники для безпритульних дітей, видаються урядові постанови про боротьбу з дитячою безпритульністю та бездоглядністю, покращення стану утримання дитячих будинків і трудових колоній тощо. Значні зусилля  радянської держави були спрямовані на розвиток у молодого покоління соціально активної позиції, запобігання його скочуванню до антисоціальної прірви.

Горнило Великої Вітчизняної війни обпалило і покалічило сотні тисяч дитячих душ, чиє дитинство залишилося серед руїн повоєнної держави. Разом із відбудовою зруйнованої країни крок за кроком налагоджувалася робота дитячих закладів. Одночасно посилювалися заходи щодо запобігання втечам їх вихованців, покращення умов їх утримання тощо. Суспільство намагалося утримати «на плаву» те найцінніше, що у неї було – своє майбутнє. Через стіни одного лише приймальника-розподільника для неповнолітніх у м. Києві з моменту його створення у 1935 році пройшло понад 100 тисяч дітей, а в масштабах держави – це кілька мільйонів. Багато з них отримали новий напрямок у житті і стали достойними членами суспільства.

Повоєнні соціалістичні змагання, трудові та спортивні звершення відбувалися за активної участі недавніх випускників дитячих будинків. Вчорашні сироти, вони як ніхто цінували сімейне тепло і батьківську ласку та намагалися передати їх своїм дітям. Завдяки увазі держави до питань дитинства та необхідному фінансуванню такі негативні явища, як дитяча бездоглядність та безпритульність були майже подолані, однак до кінця не викоренені. З цими проблемами після розпаду Союзу Радянських Соціалістичних Республік наша країна увійшла в епоху незалежності.

24 січня 1995 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про органи і служби у справах неповнолітніх та спеціальні установи для неповнолітніх».    Цим Законом було передбачено створення в структурі органів внутрішніх справ кримінальної міліції у справах неповнолітніх.

 

Сьогодення

8 липня 1995 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 502 «Про створення кримінальної міліції у справах неповнолітніх», якою було передбачено створення на базі колишніх Інспекцій у справах неповнолітніх (ІСН) Кримінальної міліції у справах неповнолітніх (КМСН), в тому числі в апараті МВС України передбачалося утворення Управління кримінальної міліції у справах неповнолітніх, як самостійного підрозділу в структурі кримінального блоку міліції, в обласних, міських управліннях внутрішніх справ – створювалися відділи КМСН, а на транспортних магістралях – відділення та групи КМСН. Зі зміною статусу підрозділу він набув нових функцій, як то: можливість проведення оперативно-розшукових заходів з метою розкриття та попередження злочинів, скоєних дітьми, а також дорослими по відношенню до неповнолітніх.

У зв’язку із структурними змінами в МВС України, 20 липня 2002 року в Міністерстві було утворено Департамент кримінальної міліції у справах неповнолітніх, а 14 серпня 2002 року керівництвом МВС України затверджено Положення про Департамент кримінальної міліції у справах неповнолітніх. 

Згідно з цим Положенням, Департамент кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України є самостійним структурним підрозділом (на правах управління) апарату Міністерства внутрішніх справ України  і входить до блоку кримінальної міліції.

Наприкінці 2003 року керівництвом МВС України були визначені нові  напрямки діяльності кримінальної міліції у справах неповнолітніх, а саме надання пріоритету проведенню профілактичних заходів, спрямованих на попередження правопорушень серед неповнолітніх, виявлення дорослих осіб, які втягують неповнолітніх у протиправну діяльність.

Відповідно до змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від  08.08.2007 року № 1015 до Постанови КМУ № 502 від 08.07.1995 року та з метою узгодження чинного законодавства України з відповідними міжнародними нормами Департамент кримінальної міліції у справах неповнолітніх  перейменовано у Департамент кримінальної міліції у справах дітей.

На виконання Указу Президента України від 9 грудня 2010 року № 1085 ,,Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади” з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади наказом МВС від 09.04.2011  Департамент кримінальної міліції у справах дітей МВС України  реорганізовано в Управління кримінальної міліції у справах дітей МВС України (далі - УКМСД).

 

Управління кримінальної міліції у справах дітей МВС України складається з 3-х відділів :

- Відділ організаційно-аналітичної роботи та нормативного  забезпечення.

- Відділ протидії дитячій злочинності та розшуку дітей.

- Відділ профілактики правопорушень серед дітей.

 

Нормативно-правові акти, які регламентують основні напрями діяльності кримінальної міліції у справах дітей:

1) Закони України:

„Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей” від 24 січня 1995 року № 20/95 ВР;

„Про попередження насильства в сім’ї"” від 15 листопада 2001 року № 2789-ІИ;

„ГІро соціальну роботу з сім'ями, дітьми та молоддю” від 21 червня 2001 року № 2558-ІІІ;

„Про Загальнодержавну програму „Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини” на період до 2016 року” від 5 березня 2009 року № 1065-УІ.

2)  Укази Президента України:

„Про Концепцію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні” від 24 травня 2011 року № 597/2011;

„Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей” від 11 липня 2005 року № 1086/2005;

„Про додаткові заходи із забезпечення гарантій реалізації прав та законних інтересів дітей” від 01.06.2013 № 312/2013.

3)  Накази МВС України:

від 22.05.2012 № 456 „Про затвердження Положення про Управління кримінальної міліції у справах дітей Міністерства внутрішніх справ України”;

від 08.11.2012 № 1022 „ Про затвердження змін до Положення про Управління кримінальної міліції усправах дітей Міністерства внутрішніх справ України”;

від 19.12.2012 № 1176 „Про затвердження Інструкції з організації роботи підрозділів кримінальної міліції у справах дітей”.

 

Наказ МВС від 19.12.2012 №1176 "Про затвердження Інструкції з організації роботи підрозділів кримінальної міліції у справах дітей"

 

Основними напрямки діяльності кримінальної міліції у справах дітей є:

-    організація та проведення профілактичної роботи щодо попередження негативним явищам серед дітей;

-    виявлення та притягнення до відповідальності дорослих осіб, які вчиняють відносно неповнолітніх протиправні дії;

-    розкриття злочинів, вчинених неповнолітніми та відносно них;

-    розшук дітей, що зникли безвісти, самовільно залишили сім'ю чи навчально-виховні заклади.

 

Структура, штатна чисельність

В  Управлінні кримінальної міліції у справах дітей МВС України та його структурних підрозділах у складі  обласних  ГУМВС-УМВС  працює   більше  3 тисячі співробітників. Середньостатистичне навантаження на одного працівника служби складає від 3 до 3,5 тис. дітей у містах, та близько 4 тисяч у сільській місцевості. В той же час в сільській місцевості за рахунок зменшення кількості дітей на одного працівника служби для проведення профілактичної роботи серед учнів приходиться більше 20 шкіл. Є райвідділи міліції, де взагалі за штатним розкладом передбачено одну посаду працівника служби. Найбільш проблемними регіонами у плані навантаження на працівників КМСД є столиця, Київська область, деякі обласні центри (Донецьк, Луганськ, АР Крим).

 

 

ПРОФІЛАКТИКА – ЗАПОРУКА  ВИХОВАННЯ ЗАКОНОСЛУХНЯНОСТІ

Якщо дитина стала на асоціальний шлях, потрібно не дати їй скоїти фатальну помилку, що може перекреслити її дитинство. Навіть якщо підліток оступився, потрібно дати йому шанс повернутися до нормального життя у суспільстві.

Управлінням постійно проводиться робота по розробці новітніх форм та методів профілактичної роботи по недопущенню скоєння підлітками правопорушень.

З цією метою  були проведені ряд заходів профілактично-орієнтаційного характеру. Їх мета – показати дітям міліцейську діяльність, так би мовити, ,,зсередини, і тим самим налагодити партнерські стосунки між дитиною та правоохоронцем. Серед таких заходів – конкурси: дитячої іграшку ,,Яким я бачу міліціонера”, загальнодержавний дитячий конкурс ,,Юний кінолог”, програми відвідування різних служб територіальних підрозділів внутрішніх справ та Центрального апарату МВС України. Прикладами проведення таких заходів можуть бути проведені  в  областях спільні заходи з підрозділами Внутрішніх військ МВС  під назвою ,,Завжди на сторожі Закону. 

 

В той же час для дітей, які перебувають на профілактичному обліку в обласних органах внутрішніх справ, підрозділами кримінальної міліції у справах дітей спільно з обласними підрозділами Державної пенітенціарної службу України  з питань виконання покарань були організовані та проведені заходи під назвою ,,Не повторюй моїх помилок. Під час відвідувань виправних закладів діти мали змогу поспілкуватися з неповнолітніми правопорушниками, які  відбувають покарання, аби в подальшому утриматися від антисоціальних вчинків.

Особлива увага приділялась і приділяється усуненню причин і умов, що сприяють негативним явищам у дитячому середовищі. Задля здійснення ефективної профілактики дитячої злочинності співробітниками структурних підрозділів УКМСД вживається ряд заходів: проведення профілактичних рейдів з метою протидії поширенню пияцтва серед молоді, профілактичних бесід з дітьми, схильними до скоєння правопорушень, постановка на превентивний облік за скоєння злочинів та правопорушень, а також профілактика злочинів – як скоєних дітьми, так і по відношенню до них. Працівниками служби проводиться робота з батьками, які вчиняють насильство в сім’ї або  ухиляються від виховання своїх дітей.

 

Розшук дітей, які залишили місце проживання або зникли безвісти

Окремим напрямком діяльності підрозділу є розшук тих неповнолітніх, які залишили місце проживання або навчання. Залишені без нагляду діти часто стають жертвами протиправної діяльності дорослих осіб. Зазначена проблема залишається актуальною, і для її вирішення сьогодні необхідно привернути  увагу всього суспільства.

З метою більш ефективного проведення розшуку дітей МВС України  взаємодіє із засобами масової інформації. Повідомлення про розшук безвісти   зниклих дітей, а також їх фотографії постійно публікуються у відомчих газетах МВС України ,,Іменем Закону, ,,Моменти, ,,Кримінальна хроніка та центральних газетах ,,Сегодня”, ,,Факты”, ,,Жизнь”. Також налагоджено взаємодію з телевізійними програмами ,,Увага, розшук! (,,Магнолія-ТВ, телеканал ,,1-й Національний), та ,,Жди меня (телеканал ,,Інтер). До того ж інформація надається для розміщення у рубриці ,,Розшук” на веб-сайті МВС України і окремо – у відповідних рубриках веб-сайтів ГУМВС-УМВС. 

 

Взаємодія з органами влади та громадськими організаціями

Департамент кримінальної міліції у справах дітей МВС України у проведенні профілактичної роботи серед неповнолітніх тісно взаємодіє з міністерствами, центральними органами виконавчої влади, громадськими організаціями, насамперед:

-   Міністерством освіти та науки, молоді та спорту України;

-   Міністерством охорони здоров'я України;

-   Міністерством  соціальної політики України.

     З громадськими організаціями:

-   міжнародною дитячою організацією ЮНІСЕФ;

-   міжнародною організацією з питань запобігання торгівлі людьми ,,Ла-Страда Україна;

-   благодійною організацією ,,Вчителі за демократію та партнерство,

-   релігійною організацією ,,Отчий дім– допомога дитячим будинкам,

-   недержавною благодійною організацією ,,Український Центр Порозуміння.

Також кримінальною міліцією у справах дітей налагоджена тісна взаємодія з органами виконавчої влади щодо своєчасного виявлення неблагополучних  сімей, у яких проживають діти, та профілактики правопорушень, скоюваних ними та по відношенню до них.

 

Приймальники-розподільники для дітей

У складі кримінальної міліції у справах дітей діють приймальники-розподільники для дітей. Діяльність ПРД затверджена наказом МВС України від 13.07.1996 № 384 ,,Про затвердження Положення про приймальники-розподільники для неповнолітніх органів внутрішніх справ”, а також спільним наказом МВС України та Адміністрації Державної прикордонної служби України від 25.11.2003 № 1426/267 ,,Про затвердження Інструкції про порядок взаємодії між Міністерством внутрішніх справ України і Адміністрацією Державної прикордонної служби України з питань приймання - передавання та повернення дітей у країни постійного проживання.

На сьогоднішній день у 19 регіонах Україні функціонує 21 такий заклад, вони розраховані на 610 ліжко-місць. 4 приймальникам-розподільникам, які розташовані на перетині крупних транзитних шляхів (Київський, Харківський, Сімферопольський та Одеський) наказом МВС України від  15.03.2005 № 159  наданий статус ,,транзитних”.

Відповідно до чинного законодавства у ПРД можуть бути доставлені особи віком від 11 до 18 років на термін до 30 діб, які:

- вчинили правопорушення до досягнення віку, з якого за такі діяння особи підлягають кримінальній відповідальності, якщо є потреба негайно ізолювати їх і відносно них винесена постанова органу дізнання, слідчого, санкціонована прокурором, або постанова суду;

- згідно з рішенням суду направляються у спеціальні установи для дітей;

- самовільно залишили спеціальний навчально-виховний заклад, де вони перебували.

Неповнолітні з так званою ,,девіантною поведінкою потребують відповідного комплексу реабілітаційних заходів, які б зумовили повернення їх до нормальних умов життя. Виникає необхідність створення медико-соціально-реабілітаційних центрів для дітей даної категорії. При цьому особлива увага приділялась проведенню відповідної профілактичної роботи з неблагополучними сім’ями, адже саме відсутність належного батьківського виховання, утиски, жорстоке ставлення та насильство в сім’ї є причиною залишення підлітком місця проживання, що породжує такі негативні наслідки як бездоглядність та безпритульність. 

 

Завтрашній день

Майбутнє цивілізованої держави неможливо уявити без впровадження сучасних технологій та інноваційних проектів.  З цією метою на базі підрозділів кримінальної міліції у справах дітей в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також в Управліннях на залізничному транспорті були створені так звані ,,Зелені кімнати”.

Їх завдання – сприяти як найшвидшій реабілітації підлітка, що скоїв злочин або став його жертвою, та реінтеграції його в суспільство. Ще один аспект діяльності цього нововведення – допомога працівникам міліції у розкритті злочинів, скоєних по відношенню до дітей.

При використанні матеріалу гіперпосилання на mvs.gov.ua обов`язкове
версія для друку